Artvin’de 25 yıl önce Çelik Minare yapım işine giren Duranlar Çelik Minare İmalatı Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde adını duyurmayı başardı

Haberler

Artvin’de 25 yıl önce Çelik Minare yapım işine giren Duranlar Çelik Minare İmalatı Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde adını duyurmayı başardı için yorumlar kapalı Nisan 19, 2021 /

Kısa sürede yaptığı birbirinden güzel ve güvenli Çelik Minare ile dikkatleri çeken Duranlar Çelik Minare İmalatı ortaklarından Resul Duran, yaptıkları işin hem dini yönden, hem görsel yönden hem de güvenli olmasından dolayı tercih edildiğini belirterek şunları söyledi:

 

25 YIL ÖNCE SEKTÖRE GİRDİK

“Biz Duranlar Çelik Minare İmalatı olarak bundan 25 yıl önce sektöre girdik. Bu sektör Türkiye’de 30 yıl öncesinde başladı. Bu işe nasıl girdiğimizi sorarsanız, Ben Türkiye’yi dolaşan, araştırmayı seven bir insanım. Çelik Minareleri gördüğüm zaman, Neden Artvin’de olmasın diyerek bu işe girdik. İlk yaptığımız Çelik Minar elerden birisi yakın olduğu için örnek veriyorum, Sanayi Mahallesi Camii’ne yaptığımız Çelik Minaredir. Zaman içersinde yaptığımız işi görenler bize müracaatta bulundular. Şu ana kadar ortalama 50 adet Çelik Minare inşa ettik.

 

NEDEN ÇELİK MİNARE?

Neden çelik Minare? Bu soru da kanımca çok önemlidir. Çelik Minarenin avantajlarını sayarsak; Bir kere çok güvenlidir. Biz önce minareyi dikeceğimiz yerde ortalama minarenin boyuna göre en az 3 metre olmak koşuluyla kuyu açılıp betonlama sistemiyle sağlamlaştırıyoruz. Çelik Minarelerin taş minareden önemli farkından birisi daha hafif oluşu ve taş minareden çok daha güvenli oluşudur.

 

ÇELİK MİNARELER DEPREM ESNASINDA 30-30 CM ESNER

Şöyle ki, Depremlerde taş minareler daha korunaksızdır. Hatırlayın, 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde yüzlerce minare yıkılmış ve birçok evin çatısına düşmüştü. Çelik minareler en az 7 şiddetindeki depreme dayanıklıdır. Çelik minarelerin deprem esnasında 30-40 cm esneme payı vardır

Bunun yanında Taş minarelerin maliyeti de çok yüksektir. Misal verecek olursam 25 Metrelik çelik minare ile aynı uzunluktaki taş minarenin fiyat farkı en az 2 katıdır. Malzeme temini ve işçiliği zordur. Çelik Minarenin esneme payı vardır. Biz yaptığımız işe 100 yıl garanti veriyoruz. Bugüne kadar yaptığımız tüm minareleri yakından takip etmekteyiz. Onlar bizim için çok önemlidir. Yaptık, ne haliniz varsa görün demiyoruz.

 

KARADENİZ VE DOĞU ANADOLU’DA DA İŞ ALIYORUZ

Biz sadece Artvin’de değil, Karadeniz Ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde de iş alıyoruz. Bize bir telefon yeter. Bugüne kadar yaptığımız işler bizim en iyi referansımızdır. Eğer bize ulaşmak istiyorsanız 0535 628 08 15 nolu cep telefonunu ararlarsa biz Çelik Minare konusunda detaylı bilgi veriyoruz. Artvin genelinde minaresi yapılmamış camilerimiz vardır.

 

ÇELİK MİNARE YAPTIRMAYA KARAR VEREN KÖYLER MUHTARA YETKİ VERİYOR

Çelik Minare yapmaya karar veren köylüler bir araya gelir Muhtara yetki verirler. Köyün muhtarı bizi arar. Biz o köye gider cami ve etrafına bakar nerede, nasıl yapacağımızı minarenin yerini belirleriz. Kaç metre olacaksa ona göre kuyu açılır. Camiye en uygun şekilde yapılır. Minarenin kaç metre yapılacağı köylülerin isteğiyle belirlenir. Tüm aşamalar geçildikten sonra biz çalışmalara başlarız. Bir minareyi 15 gün içinde yapıyoruz. İlk zamanlarda bu kadar hızlı yapamıyorduk. Ama zaman içinde edindiğimiz tecrübeyle sıfır hatayla en güzel şekilde minareyi köylülere teslim ediyoruz.

 

BİZİM EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ TANITIMDA OLMUŞTUR KABUL EDİYORUZ AMA İŞLERİMİZİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE TANITIMI GECİKTİRDİK

Bizim en büyük eksikliğimiz tanıtım ve reklam konusunda olmuştur. Artvin’de bu sektörde olan tek firma Duranlar Çelik Minareyi çok insan duymamışsa, buradaki eksikliği kendimizde buluyoruz. Ancak işlerimiz çok yoğun olduğu için bir fırsat bulup duyuramadık. Demek ki kısmet bugüneymiş. 08 Haber gazetesine çok teşekkür ediyoruz. Siz çok güzel ve zor bir mesleği yaparken toplumu aydınlatıyor ve nerede ne var? Kim ne yapıyor? Bütün bunları sizin sayenizde Artvin halkı ve Türkiye genelinde yaşayan Artvinliler öğreniyor.

 

DURANLAR ÇELİK MİNARE MİNARESİZ CAMİ BIRAKMAYACAK

Son olarak şunu söyleyelim. “DURANLAR ÇELİK MİNARE” minaresiz Kalamış tüm camilerimizi minareli hale getirmek için her zaman yanınızdadır. Yukarıda verdiğimiz cep telefonundan bize ulaşmanız mümkündür. Bir ay kadar önce Borçka Güreşen- Şerefiye köyünde var olan minaresiz camiye minare yaptık.

 

15 GÜNDE MİNARE İNŞAATINI BİTİRİYORUZ

Önceki halini bilen köylüler minare yapıldıktan sonra duydukları memnuniyeti bize ileterek teşekkür etler. Gerçekten de cami çok güzel bir görünüme kavuştu. Bu arada unutmadan minarenin şerefesine çıkılabiliyor. Bazıları bunu bilmediği için açıklama ihtiyacı duydum. Eğer sizin köyünüzdeki caminin minaresi yoksa “Duranlar çelik minare var” 15 günde sizin caminizde çok güzel desenli 100 yıl garantili çelik minare yapacağımızı “DURANLAR ÇELİK MİNARE” olarak taahhüt ediyoruz.”dedi.

0 Paylaşımlar

Comments are closed.